WikiLeaks razkril tajna navodila za agente CIA o infiltriranji v EU

by Urednik

KAKO BREZ ZAPLETOV VSTOPITI V SCHENGENSKO OBMOČJE?!

Ameriška Centralna obveščevalna agencija (CIA) je svojim uslužbencem dala navodila kako priti mimo mednarodnega sistema za nadzor potnih listov, vključno s schengenskim območjem in Evropsko unijo (EU), je razvidno iz dveh še donedavno tajnih dokumentov, ki jih je na svoji spletni strani v nedeljo 21. decembra 2014 objavil WikiLeaks.

“Biometrični schengenski sistem mejnega upravljanja Evropske unije predstavlja minimalno osebno grožnjo za ameriške obveščevalce, saj je njihov glavni cilj preprečevanje nezakonitega priseljevanje in kriminalne dejavnosti ter ne  protiobveščevalno dejavnost,” se glasi eden od dokumentov, ki je bil izdan januarja 2012.

Knjižica navodil agencije CIA, z naslovom “Schengen Overview” (Schengenski pregled) nudi podrobne informacije o carinskih postopkih v Evropi in grožnjah za obveščevalne agente, ki uporabljajo lažne osebne dokumente. Medtem pa se biometrični sistemi trenutno ne uporabljajo za osebe z ameriškimi dokumenti.  To pa bi se lahko spremenilo že v letu 2015, povečala  pa bi se “raven ogroženosti identitete” so v dokumentih opozorili agente CIA-e.

Drugi dokument, izdan 21. september 2011, pa daje nasvete o tem, kako se izogniti podrobnemu preverjanju varnostnih služb na letališčih po vsem svetu.

Priročnik z naslovom “Surviving Secondary” (sekundarno preživetje) daje informacije o tem, kako carinski delavci in policisti preverjajo sumljive osebe, tudi obveščevalne agente, in navaja številne znake, ki bi lahko razkrile posameznikovo identiteto, kot so navidezna živčnost in nezmožnost, da govorijo jezik države, katere potni list imajo.

Dokument navaja tudi posebne varnostne postopke na številnih mednarodnih letališčih in poudarja, da “skladna, dobro naučena in prepričljiva krinka izredno pomembna  za preprečevanje morebitnega podrobnega preverjanja in odločilna za preživetje agenta.” Priročnik ob tem dodaja, da lahko pomagajo odprti računi na socialnih omrežjih, kot sta Twitter in LinkedIn, da je lažna identiteta bolj prepričljiva.

Pripravil: A. Knific, foto: Wikipedia

Povezani članki