Izrael prodaja Kitajski ameriško vojaško tehnologijo

by Urednik

DOBIVA KITAJSKA ZAHODNO VOJAŠKO TEHNOLOGIJO OD IZRAELA?

Po objavah izraelskih medijev sredi decembra, naj bi Izrael prodajal ameriško vojaško tehnologijo Kitajski, kar je sprožilo oster odziv ZDA in kadrovske spremembe na izraelskem ministrstvu za obrambo.

Kitajska je znana po svojem neizmernem zanimanju za tuje vojaške tehnologije, saj s tem želi okrepiti svojo vojaško industrijo in s tehnologijami dohiteti največje svetovne vojaške velesile. Zdi se, da je našla nov način, poleg kopiranj ruskih oborožitvenih sistemov, kako priti do ameriških naprednih vojaških tehnologij – preko Izraela.

 Zaradi te zadnje afere je bil prisiljen odstopiti vodja vojaškega izvoza Meir Šalita iz izraelskega obrambnega ministrstva. Američani naj bi namreč preiskovali prenos ameriške tehnologije sistema miniaturnega hlajenje RICOR iz Izraela na Kitajsko. Naprava se uporablja za hlajenje elektro-optičnih senzorjev pri IR vodenih izstrelkih, saj hlajenje poveča občutljivost infrardečega senzorja, kot tudi pri brezpilotnih sistemih, termalnih namerilnih napravah,…

Največja ameriška bojazen pa vsekakor je, da bi miniaturni hladilni sistem lahko našel svojo pot v Iran, ki je lani že želel kupiti vojaško opremo iz Kitajske, za razvoj njihovega jedrskega programa.

Vsekakor to ni prvi tovrstni škandal na relaciji ZDA – Izrael – Kitajska. Izrael namreč pogosto trguje z vojaškim blagom s Kitajsko in je trenutno drugi največji uvoznik orožja na Kitajsko za Rusijo. Leta 2002 so ameriški mediji objavili, da so ZDA od Izraela leta 2000 zahtevale preklic pogodbe za dobavo raket python III Kitajski, saj naj bi vključevale sisteme iz ameriških raket AIM-9 sidewinder.

Morda najbolj znan primer kitajsko-izraelskega sodelovanja na področju vojaških tehnologij je razvoj kitajskega lovca Chengdu J-10. Čeprav obe strani zanikata sodelovanje, je kitajski lovec po mnenju vojaških analitikov le preveč podoben odpovedanemu programu izraelskega lovca lavi (levček). Projekt lovca lavi je izraelska vlada ustavila sredi leta 1987, že leta 1988 pa je Kitajska napovedala gradnjo novega letala.

Pripravil: A. Knific, foto: Military Photos

 

Povezani članki