Revija Obramba, marec 2015

by adminOBR

revija-obramba-marec-2015-naslovnica

[tab title=”Kazalo vsebine”]
3 UVODNIK
4 INTERVJU: NADPOROČNIK MIRA STOPAR – OZSČ DOMŽALE
– Dobra organiziranost je temelj za dejavno članstvo
PRIPADNICE 1. BRIGADE SV
10 SKRATKA

OSREDNJE TEME
14 KRHKO PREMIRJE IZ MINSKA
– Aktualni komentar

OPREMA IN SISTEMI
17 MEDITERANSKI VARNOSTNI MOZAIK – 3.
– Geostrateški pogled: Sredozemlje
25 OSMI FIRE BOSS AT-80

SPECIALIST
27 OŽIVLJENE PODMORNICE
– Svetovni orožarski trg
34 UMETNICE, POLKOVNICE, PRINCESE, FILOZOFINJE, LETALKE…
– Ženske v bojnih enotah v veliki vojni
39 OKRETNI VELIKAN 2015
– Skupna vaja SV in Američanov
42 MIGI PO REMONTU NA LOVSJKEM DEŽURSTVU
– Hrvaško vojno letalstvo

44 »SUPER TEŽKI«
– Tanki 2. svetovne vojne
50 POD ŠIFRO »JEDISNSTVO«
– Reorganizacija Jugoslovanske ljudske armade v 80-letih

53 BITKA ZA BRITANIJO
– Ključne bitke 2. svetovne vojne
56 VAŠ VODNIK PO LOKACIJAH DRUGE SVETOVNE VOJNE

KALIBER
60 IŽMAŠ: 200 LET ZAVEZANI OROŽJU
– Sistem vzmeti DPM
63 NEMŠKE POLAVTOMATSKE PIŠTOLE ŽEPNEGA FORMATA
– Pištole v jarkih 1. svetovne vojne

[/tab]
[tab title=”Vsebina”]

[row] [col width=”six”]

OBMOČNO ZDRUŽENJE SLOVENSKIH ČASTNIKOV DOMŽALE / DOBRA ORGANIZIRANOST JE TEMELJ ZA DEJAVNO ČLANSTVO
Avtor: Boris Knific
Posebnost Območnega združenja slovenskih častnikov Domžale je prav gotovo, da izvaja svoje dejavnosti na področju petih občin UE Domžale: Domžale, Mengeš, Trzin, Moravče in Lukovica. To je včasih kar naporno, saj je treba posamezne dejavnosti, ki se izvajajo istočasno na različnih lokacijah, dobro pripraviti in primerno uskladiti. Pri tem je zelo pomembna sama komunikacija med vodstvom in člani združenja, sorodnimi organizacijami in občinskimi upravami. Leta 2014 so na Izrednem zboru članov potrdili spremembe Statuta in s tem postavili izhodišča za sprejem različnih pravilnikov in izvedbo volitev leta 2015. Kar pa je najpomembneje: uskladili smo Statut društva s smernicami in Statutom Zveze slovenskih častnikov. O domžalskem območnem častniškem združenju smo se pogovarjali s predsednikom, nadporočnikom Miranom Stoparjem.

KRHKO PREMIRJE IZ MINSKA
Avtor: mag. Tomaž Gerden
V vzhodni Ukrajini naj bi sredi februarja končno zavladal mir. Vsaj tako bi lahko sklepali iz dolgih, skoraj 17-urnih pogajanj v Minsku. Nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Francois Hollande sta nekaj dni prej v Moskvi prepričala ruskega predsednika Vladimirja Putina, da so pogajanja o premirju na vzhodu Ukrajine nujna, preden se spopadi še razširijo. S francosko-nemškim mirovnim načrtom se je že prej strinjalo ukrajinsko vodstvo. Dogovor tako imenovane normandijske četverice voditeljev Rusije (predsednik Putin je posredno zastopal proruske upornike), Ukrajine in posrednikov Nemčije in Francije je uradno začel veljati tri dni po dogovoru, 15. februarja. Prav v tistih dneh in tudi po omenjenem datumu so potekali hudi spopadi za mesto Debalceve, ki so resno omajali vse, kar je bilo sklenjeno v Minsku.

MEDITERANSKI VARNOSTNI MOZAIK – 3.
Avtor. Dr. Anton Žabkar
Za ponazoritev posledic migracijskih procesov, ki so potekali v EU in v Sredozemlju, naj omenimo, da je bilo leta 2010 15,5 % prebivalcev EU rojenih izven EU ali pa so bili potomci priseljencev, ki so bili rojeni izven EU. Med sredozemskimi državami imajo največje deleže priseljencev Francija (19 %), Španija (11 %), Grčija (11 %) in Italija (7,1 %). Za razliko od severnih držav Sredozemlja, kjer je leta 2010 živelo 193 milijonov prebivalcev, je v južnem in vzhodnem delu Sredozemlja živelo 235 milijonov prebivalcev. Za južni krizni lok Sredozemlja je pri tem značilna visoka stopnja letne rasti prebivalstva v arabskih državah, ki jo spremljata visok delež mladine v celotni populaciji ter visoka stopnja njene nezaposlenosti, ki med mladimi povzroča trajno nezadovoljstvo. S tem so povezana medgeneracijska trenja v vseh arabskih državah, obenem pa je pri mnogih pripadnikih mlajših generacij močna motivacija, da se iz Afrike in Azije izselijo v Evropo.

OSMI FIRE BOSS AT-80
Avtor: Igor Božinovski
Sedanja vojaška strateška usmerjenost v azijsko-pacifiško območje je zaradi njegovih značilnosti (obale, otočja, plitvine, oceani) ponovno spodbudila zanimanje za podmorniške zmogljivosti tako za odvračanje kot obrambo. V več regijah sveta je tako mogoče čutiti tudi pospešeno trženje konvencionalnih podmorniških zmogljivosti.

[/col] [col width=”six”]

OŽIVLJENE PODMORNICE
JK
Dogodki, ki smo jim trenutno priča v Ukrajini, so dober kazalnik nezadovoljstva Ruske federacije nad spremenjenimi geostrateškimi razmerami v Vzhodni Evropi. Nekdanje »zahodne članice« Sovjetske zveze (baltske države, Belorusija, Ukrajina) namreč Rusija obravnava kot tamponsko cono proti zahodu. Vendar so baltske države (Litva, Latvija, Estonija) z včlanitvijo v EU in NATO prešle v tabor zahodnih držav, po padcu proruskega predsednika Viktorja Janukoviča pa se je še Ukrajina začela nagibati k Zahodu, le Belorusija ostaja v »ruskem taboru«. Ukrajina v »zahodnem taboru« in krčenje vmesnega prostora do EU in NATO so za rusko politiko nočna mora, kajti Rusija je svojo obrambo vedno utemeljevala na globini: in če je bila razdalja od meje članic NATO do Sankt Peterburga nekoč 1600 kilometrov, je danes le 160 kilometrov. Z drugimi besedami: če se Ukrajina pridruži Natu, bo Belgorod v vzhodni Ukrajini praktično na ruski meji. Za Rusijo je sprejemljiva le prijateljska in politično podrejena Ukrajina; vsako dodatno vmešavanje ZDA in EU v Ukrajino pomeni poseg v rusko interesno sfero.

ŽENSKE V BOJNIH ENOTAH V PRVI SVETOVNI VOJNI / UMETNICE, POLKOVNICE, PRINCESE, FILOZOFINJE, LETALKE …
Avtor: mag. Mitja Močnik
Zelo nenavadna značilnost ukrajinske legije je bila, da so že od začetka imeli v redni sestavi polka tudi ženske. Nekatere so bile med vojno celo odlikovane za hrabrost in tudi kasneje ostale v ukrajinski vojski. Preden si pogledamo podvige pripadnic ukrajinske legije, pa naredimo še kratek preskok skozi znamenita dekleta, ki so bila neposredno udeležena v bojnih enotah prve svetovne vojne v različnih vojskah.

TANKI 2. SV. VOJNE / “SUPER TEŽKI”
Avtor: Andrej Vilar
Iz zgodovine tankovskega vojskovanja 2. svetovne vojne se jih spomnimo samo epizodno, velika večina je tudi vojno videla samo epizodno, bodisi zaradi majhnega števila tankov, v glavnem pa zato, ker zaradi okornosti (teže) niso (z)mogli slediti dinamiki vojskovanja, ki so ga vodili predvsem srednji tanki, ti pa so zaostajali predvsem po zaščiti in ne po ognjeni moči. Ognjena moč je precej presegala zaščito, vendar so uvajali novo komponento – veliko gibljivost, ki se je hkrati izkazala kot pomembno dopolnilo zaščiti.

[/col] [/row]
[/tab]
[/tabs]

[button type=”large” color=”black” rounded=”1″ link=”/spletna-prodaja/letnik-2015-revija-obramba/revija-obramba-februar-2015/” ]Nakup revije[/button]

Povezani članki