NOVA PEHOTNA VOZILA IN TANKI ZA UKRAJINSKO VOJSKO
Ukrajinske oborožene sile so prejele 100 novih oklepnih vozil, glavnih bojnih tankov in samovoznih havbic. V svoje vrste do dobili oklepna pehotna vozila BTR-4E 8×8 in BTR-3E1U 8×8, glavne bojne tanke T-64BM bulat, T-64BV in T-72UA1, kakor tudi samovozne havbice 2S1 kalibra 122mm, je sporočilo ukrajinsko obrambno ministrstvo.
BTR-4E je je 8×8 kolesno pehotno bojno vozilo, ki ga je razvilo ukrajinsko podjetje Morozov in ga izdelujejo v Ukrajini. V osnovni konfiguraciji je BTR-4 oborožen z oborožitveno postajo grom s topom kalibra 30 mm, avtomatskim bombometom, mitraljezom kalibra 7,62 mm in 4-mi lanserji protioklepnih raket. Osnovna verzija se ponaša z balistično zaščito pred orožjem srednjega kalibra in tehta 17,5 tone, medtem ko nadgrajena verzija z najvišjo stopnjo zaščite tehta približno 25 ton.
BTR-3E1 je 8×8 kolesno oklepno vozilo, ki ga izdeluje ukrajinsko podjetje Morozov. Jekleni oklep nudi balistično zaščito pred orožjem malega kalibra in drobci granat. Opremljen je s kupolo BM-3 shturm, ki vključuje 30 mm avtomatski top ZTM-1, kakor tudi skladišče za 300 izstrelkov.
Glavni bojni tank T-64BM bulat je močno preoblikovana različica tanka T-64B, izboljšave pa se kažejo predvsem v močnejšem orožju, izboljšani mobilnost in višji stopnjo zaščite. Glavna oborožitev tanka T-64BM bulat je 125-mm gladkocevni top KBA3 (ukrajinska različica topa 2A46M-1), dodatna pa mitraljez NSVT 12,7 mm in PKT kalibra 7,62 mm.
Glavna bojni tank T-64BV je nadgrajena različica tanka T-64B, ki je opremljena z izboljšano zaščito proti sevanju in dodatnim eksplozivno-reaktivnim oklepom. Glavno orožje ukrajinskega tanka T-64BV je gladkocevni top 125 mm KBA-3.
Ukrajinski tank T-72UA1 je opremljen z novim oklepom, sprednji del kupole je zaščiten z eksplozivno-reaktivnim oklepom NOZH, ki zagotavlja zaščito pred tandemskih bojnimi konicami. Sprednji del trupa je zaščiten z oklepom kontakt-1. Glavna oborožitev je gladkocevni top kalibra 125 mm.
Samovozna havbica 2S1 gvozdika ruskega izvora v oborožitvi Ukrajinske vojske je oborožena s spremenjeno različico topa 2A31 kalibra 122 mm, ki se uporablja tudi pri vlečni havbici D-30. Največji doseg havbice je 15,2 km (z izstrelkom HE-Frag).
Pripravil: A. Knific, foto: Military Photos