TURČIJA NAJ BI NA SEVER IRAKA POSLALA 130 VOJAKOV BREZ DOVOLJENJA IRAŠKIH OBLASTI
Iz Iraka prihajajo nove obtožbe na račun Turčije. V petek 4. decembra 2015 naj bi Turčija v bližini mesta Mosul v severnem Iraku poslala 130 vojakov, ki naj bi domnevno usposabljali pripadnike Peshmerge za boj proti pripadnikom Islamske države oz. Daesh-a.
Poleg vojakov (omenja se št. 130-150) je Turška vojska poslala še 20 do 25 tankov na območje Bashiqa v bližini Mosula, ki velja za glavno središče ISIS-a v Iraku, poročajo turški mediji.
Iraške oblasti so dan za tem napotitev Turške vojske že označili za resno kršitev iraške suverenosti, saj niso izdali dovoljenja za njihov prihod. V Bagdadu zato že razmišljajo, da bi prosili Rusijo za pomoč in grozijo z rusko vojaško operacijo, če turški vojaki ne bodo takoj zapustili Iraka.
V zadnjem času se je v javnosti pojavil nov têrmin za islamske skrajneže in sicer Daesh, ki je kratica za al-Dawla al-Islamiya al-Iraq al-Sham (Islamska država v Iraku in Levantu).
“Mi lahko kmalu prosimo Rusijo za neposredno vojaško posredovanje v Iraku v odgovor na turško invazijo in kršenje iraške suverenosti,” je povedal iraški poslanec Hakim al-Zamili, vodja iraškega parlamentarnega odbora za varnost in obrambo. Ob tem je dodal, da se bodo za to potezo odločili, če turški vojaki takoj ne zapustijo Iraka in dodal, da Turčija o napotitvi vojakov na sever njihove države ni obvestila iraške vlade.
Iraški premier Haider Abadi je že pozval Ankaro, naj nemudoma umakne svoje sile iz province Ninive, vključno s tanki in topništvo. Iraški predsednik Fuad Masum je turško dejanje označil kot kršitev mednarodnega prava in pozval Ankaro, naj se vzdrži podobnih dejavnosti v prihodnosti, poročajo iraški mediji.
Po izjavah iraških oblasti ima Irak zadostne vojaške zmogljivosti, da osvobodi ozemlje, ki ga je skupina skrajnežev ISIS-a zasedela po juniju 2014. Ob tem dodajajo, da bodo vsakega, ki krši suverenost Iraka, obravnavali enako, kot obravnavajo Daesh.
Pripravil: A. Knific, foto: Military Forum