PROAMERIŠKI OSVOBODITELJI LIBIJE IZ LETA 2011 SO SE PRIDRUŽILI ISLAMSKI DRŽAVI
Abdel Hakim Belhadj, ki so ga ZDA in Nato podprli pri strmoglavljenju Moamerja Gadafija kljub znanimi povezavami z al Kaido, se je pridružil militantni skupini Islamska država v Libiji. V tej sunitski militantni organizaciji v Libiji naj bi novačil nove borce in vodil kamp za usposabljanje v vzhodni Libiji, menijo ameriške obveščevalne službe.
Abdel Hakim Belhadj je (nekdanji) libijski politik in vojaški vodja z al Kaido povezane Libijske islamske bojne skupine (LIFG), ki je do leta 1998 kar trikrat poskušala strmoglaviti Gadafija. Nikoli jim ni uspelo, zato je Belhadj z ostalimi voditelji LIFG pobegnil v Afganistan in se pridružil talibanom. Leta 2002, po napadih 11. septembra 2001 in spravi zahoda z Gadafijem, so libijske oblasti izdale tiralico za Belhadjom, v obtožbo pa so zapisali, da je razvil tesne vezi z voditelji al Kaide, točneje talibanskim vodjem Mula Omarjem. Že ob začetku ameriškega posredovanja v Afganistanu je zbežal iz te države, nato pa so ga konec leta 2001 aretirali v Pakistanu. Izročili so ga ameriškim obveščevalno-varnostnim službam, ki pa so ga v nasprotju z drugimi ujetniki poslali dva meseca pozneje nazaj v Libijo. Ameriška obveščevalna agencija CIA ga je ves čas spremljala in nato aretirala leta 2004 na letališču Kuala Lumpur v Maleziji.
Prepeljali so ga v Bangkok, kjer ga je CIA zadrževala v skrivnem zaporu na letališču. Naslednjih 7 let je preživel v libijskem zaporu Abu Salim, izpustili pa so ga marca 2011 skupaj s še 170 libijskimi islamisti na pobudo Gadafijevega sina Saifa al-Islama. Prav s temi možni je Abdelhakim Belhadj že čez pol leta kot vodja Libijske islamske bojne skupine zavzel Tripoli in strmoglavil libijske oblasti ter s podporo ZDA in Nata vodil lov na družino Gadhafi. Libijskega predsednika Omarja Moamerja el Gadafija so ustrelili 20. oktobra 2011 v Sirti. Belhadju naj bi pri strmoglavljenju Gadafija znatno pomagali tudi ameriška CIA in britanska MI6.
Kljub dobro znanim povezavam z al Kaido je Belhadj postal vodja vojaškega sveta v Tripolisu, položaj pa je zasedal vse do odstopa maja 2012. Od takrat pa vse do zdaj se o njem ni pisalo, pa čeprav naj bi bil v zadnjem desetletju in pol povezan z vrsto terorističnimi operacijami po vsem svetu, vključno z bombnimi napadi na madridski železniški postaji Atocha v letu 2004 in umori dveh tunizijskih politikov na ukaz Muslimanske bratovščine.
Pripravil: A. Knific, foto: Military Photos
SORODNE NOVICE:
Egiptovska vojaška letala napadla cilje ISIS-a v Libiji
Po objavi videoposnetka usmrtitve 21 egiptovskih krščanskih Koptov, so egiptovski piloti vojaških letal bombardirali položaje pripadnikov Islamske države (ISIS) v Libiji.
Libijske letalske sile pridobile 4 lovce Suhoj Su-27
Libijske letalske sile dobile 4 lovce Su-27, s katerimi želijo povečati zmogljivosti Libijske vojske v boju proti islamskim upornikom in skrajnim milicam po vsej državi.