Vod tankov Slovenske vojske se bo preselil v Nemčijo

by Urednik

ŠTIRJE TANKI SLOVENSKE VOJSKE BODO DELOVALI V AMERIŠKI BAZI V NEMŠKEM HOHENFELSU

Slovenska vlada je julija 2015 dobila v obravnavo gradivo z informacijo o nameravanem podpisu Memoranduma o soglasju med Kopensko vojsko ZDA za Evropo in MORS o transportu, skladiščenju, vzdrževanju in uporabi štirih slovenskih glavnih bojnih tankov M-84 v Združenem večnacionalnem centru za ugotavljanje pripravljenosti (JMRC – Joint Multinational Readiness Center) v Hohenfelsu v Nemčiji.

Slovenska vojska (SV) je ob zadnjem preoblikovanju strukture leta 2013, procesu transformacije in nenehnem zmanjševanju finančnih virov morala pod vprašaj postaviti tudi nadaljnjo uporabo glavnih oborožitvenih sistemov (letala, ladji, tanki, bojna vozila pehote). Nekateri so bili umaknjeni iz uporabe, drugi preseljeni v garaže kot strateška rezerva ali na seznam za prodajo, tretji so dobili novo poslanstvo v mednarodnih aktivnostih. To predstavlja rešilno bilko tudi za tanke in tankiste SV.

Vod slovenskih tankov M-84 v Nemčijo

V Slovenski vojski so gosenična oklepna vozila skupaj s tankisti obsojena na prihodnost brez perspektive, saj trenutno finančno stanje v obrambnem sistemu še nekaj let ne omogoča pravega usposabljanja in razvoja stroke, modernizacije ali še najmanj nakupa nove tehnike, kar bo v srednjem obdobju ob izteku življenjske dobe obstoječih vozil in brez odločnega ukrepanja odločevalcev privedlo do klavrnega konca – to  bo velik udarec za stroko in bojne zmogljivosti SV, saj se bo zmanjšala bojna moč ter izgubilo znanje o delovanju oklepnih sil, medtem ko sodobni oboroženi spopadi kažejo pomembno vlogo teh enot.

Kratkoročno žarek upanja predstavlja možnost sodelovanja oklepnih sil Slovenske vojske v mednarodnih aktivnostih, kar bo za tankiste nova motivacija in pomemben razvojni korak. To bo omogočila premestitev in daljše obdobje delovanja voda tankov M-84 v Nemčiji, kjer bodo skupaj s tankisti SV sodelovali na mednarodnih vajah v letošnjem ter naslednjih letih. Štiri tanke bodo vzdrževale in upravljale izključno slovenske posadke. Namen vaj je zagotoviti realistično usposabljanje za združeno bojevanje rodov, preveriti usposobljenost za delovanje v združenem bojevanju in uriti postopke zavezništva.

Predvideni stroški so za letos ocenjeni na 120.000 evrov in v naslednjem letu na 190.000 evrov. Stroški za enkratni prevoz tankov v JMRC bodo 45.500 evrov, na 30.500 evrov so ocenjeni letni stroški vzdrževanja, razlika pa odpade na stroške delovanja v okviru vaj (letos ena, naslednje leto štiri vaje): gorivo, namestitev in delo pripadnikov Slovenske vojske. Dogovor velja za tri leta, z možnostjo podaljšanja.

Usoda oklepnih sil Slovenske vojske

Pred leti so bile oklepne sile Slovenske vojske postavljene na stranski tir: tanki M-55S (modernizirani T-55), tanki M-84 in bojna vozila pehote M-80 so bili konzervirani in kot zmogljivost strateške rezerve shranjeni v garažah Vojašnice Stanislava Požarja v Pivki. Tanki M-55S so bili nazadnje uvrščeni na seznam za odprodajo, čeprav javno zbiranje ponudb zaenkrat še ni bilo objavljeno – trenutno pa Slovenska vojska prodaja dve šolski letali Pilatus PC-9. Od oklepnih sil je ostala operativna samo ena četa tankov M-84 (13 tankov). Za omenjene zmogljivosti skrbi 45. center goseničnih bojnih vozil iz sestave 157. logističnega polka Logistične brigade SV, ki ima po preoblikovanju SV pod svojem okriljem vsa bojna kolesna in gosenična vozila.

Tako so se bojne enote oklepno-mehaniziranih sil SV iz štirih bataljonov (Cerklje, Maribor, Vrhnika, Pivka) iz časa 90-ih let sprva zmanjšale na dva bataljona, na koncu je pri življenju ostal le še 45. oklepni bataljon v Pivki. Ta se je ob preoblikovanju SV leta 2013 preimenoval v 45. center goseničnih bojnih vozil in prešel v sestavo Logistične brigade SV. Zatonu oklepnih sil v SV sta botrovala dva dejavnika. Sprva zahodni doktrinarno-konceptualni pogled na sodobno vojskovanje, ki je oklepno-mehanizirane enote postavil na stranski tir kot ostanek hladne vojne, članice zveze Nato so se prednostno opremile s kolesnimi bojnimi vozili in nekatere države so popolnoma ukinile oklepne enote – izkušnje sodobnih oboroženih spopadov pa so to usmeritev postavile na glavo. Drugi razlog je zmanjševanje obrambnega proračuna, saj se je ta po letu 2008, ko je Slovenijo doletela kriza, naglo topil in Slovensko vojsko pripeljal na rob sposobnosti za operativno delovanje.

Pripravil: Jure Mikelj, foto: Postani vojak

ENODNEVNI OBISK LETALSKEGA MITINGA V ITALIJI – RIVOLTO 2015

Obiščite z nami letošnjo osrednjo letalsko prireditev v naši bližini v Rivoltu pri italijanskem Vidmu, ki bo 5. septembra 2015.

55-let Frecce Tricolori, Rivolto, Italija

Povezani članki