RUSIJA ZGRADILA KRMNI DEL AMFIBIJSKIH LADIJ RAZREDA MISTRAL
Podpredsednik ruske vlade Dmitrij Rogozin je dejal, da Rusija “zmore” tudi brez dveh francoskih amfibijsko-desantnih ladij razreda mistral, ki so jih naročili v letu 2011, zaradi ukrajinske krize pa Francija razmišlja o prekinitvi pogodbe. Ob tem je Rogozin v nedeljskem televizijskem intervjuju tudi dodal, da bi bila francoska prodaja obeh helikopterskih nosilk razreda mistral kateri drugi državi nezakonita, saj je ena tretjina ladij narejena v Rusiji.
Francoske oblasti so se v začetku septembra 2014 (tudi pod pritiskom ZDA) v sklopu sankcij proti Rusiji odločile, da bodo končno odločitev o morebitni (ne)dobavi amfibijsko-desantnih ladij razreda mistral sprejeli konec oktobra 2014. Prvo ladjo Vladivostok naj bi Rusiji dobavili do konca letu 2014, drugo Sevastopol pa v letu 2015, ob tem pa tudi pripadajoče 4 desantne ladje CTM NG.
Rogozin je dejal v nedeljo zvečer na televiziji povedal, da je Rusija novembra 2013 Indiji uspešno dobavila modernizirano letalonosilko Vikramaditya (prej Admiral Gorshkov), s tem pa dokazala, da je sama zmožna razvoja in gradnje amfibijsko-desantnih ladij. Dodal je, da je gradnja desantnih ladij veliko bolj enostavna kot pa gradnja letalonosilk.
Rekel je, da s helikopterjem nosilci Mistral razreda so bili oblikovani za. “Razred mistral je bil zasnovan za sredozemsko podnebje in ni ravno primeren za naše klimatske zahteve, zagotovo pa ne bodo mogle pluti v naših severnih morjih,” je dejal Rogozin.
Povedal je tudi, da so izjave iz Francije, da bi pogodbo odpovedali in ladji prodali nekomu drugemu nezakonite, ker je bila ena tretjina obeh ladij narejena v Rusiji. “Krmni del ladij mistral je bil zgrajen v ladjedelnici Baltik v Sankt Peterburgu. Če želijo obdržati ladji, bomo morali zahtevali naš krmni del nazaj, in ga uporabili v drugih ladjah,” je dejal Rogozin. To naj bi bil prvi razlog, zakaj Francija ladji ne bi “smela” prodati nekomu drugemu. Drugi razlog je, da je Rusija že plačala ladji mistral in ga bo treba vrniti skupaj s predvideno kaznijo. Kot tretji razlog pa Rogozin meni, da Francija s prekinitvijo pogodbe tvega status zanesljivega dobavitelja v okviru Svetovne trgovinske organizacije.
Medtem je sicer Ruska mornarica pred dnevi (13.9.2014) že poslala prvih 250 svojih pripadnikov na preizkušanje prve nosilke helikopterjev Vladivostok razreda mistral, kjer so se vse do danes usposabljali za upravljanje z ladjo (sedaj je na vrsti že druga skupina). Na drugi strani pa nekatere zahodne države še vedno iščejo rešitev za Francijo, da bi se izognila prodaji ladij Rusiji, s katero so že vse od začetka ukrajinske krize v napetih odnosih. Nemčija je tako že pred časom predlagala, da bi ladji odkupila Evropska unija, sedaj pa obstajata tudi možnosti nakupa s strani zveze Nato oz. Kanade.
Pripravil: A. Knific, foto: Military Photos